Miért fontos az olaj a kerti gépekben?
Akár fűnyíróval, akár fűkaszával dolgozunk, mindegyik gép motorja az olaj segítségével működik simán és akadálymentesen. Az olaj feladata, hogy csökkentse a motor belső alkatrészei közötti súrlódást, ezáltal megelőzze a túlzott kopást, és hosszabb élettartamot biztosítson a gépnek. Emellett segít a motor hűtésében is, mivel a munka közben keletkező hőt elvezeti. Az olaj ezen kívül védi a motort a korróziótól, és megakadályozza, hogy a motor belső terében felhalmozódjanak a szennyeződések. Ha nem figyelünk a megfelelő olajra, és nem végezzük el időben az olajcserét, az a motor gyors elhasználódásához vezethet, és akár drága javításokat is szükségessé tehet.
Az olaj alapvető szerepet játszik minden motoros eszköz működésében, így a fűnyírók, fűkaszák, vagy a fűnyíró traktorok esetében is. Az olaj segít a motor kenésében, csökkenti a súrlódást és a kopást, így hozzájárul a motor hosszú élettartamához. Emellett segít a hőelvezetésben is, mivel a motorok működése során hő keletkezik, és az olajnak el kell szállítania azt, hogy megelőzze a túlmelegedést.
2. Az olaj típusai és minősége
A fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorokhoz különböző olajtípusokat használnak. Az olaj kiválasztásánál a motor típusa, az eszköz használati intenzitása és az időjárási körülmények is szerepet játszanak. Kenőanyagok megtekintése!
2.1. Motorolaj típusok
A leggyakrabban használt olajtípusok a következők:
- 4 ütemű motorokhoz való olaj: A legtöbb modern fűnyíró, fűkasza és fűnyíró traktor 4 ütemű motorral rendelkezik. Ezekhez általában SAE 30 vagy 10W-30 típusú olajat ajánlanak, amely kifejezetten a meleg időjárásra van optimalizálva. A 10W-30 olajok előnye, hogy alacsony hőmérsékleten is könnyen folyékonyak maradnak, így hidegindításkor is jól működnek.
- 2 ütemű motorokhoz való keverék olaj: A 2 ütemű motorok más technológiai megoldásokat használnak, és ezekhez olaj-keveréket kell használni, amelyet benzinnel keverünk. Az olaj ebben az esetben nemcsak a kenést, hanem a hűtést és a motor egyéb funkcióit is ellátja. A megfelelő keverési arány betartása elengedhetetlen a motor optimális működéséhez. A leggyakoribb keverési arány 1:50 vagy 1:40, azaz 1 rész olajat 50, illetve 40 rész benzinhez.
2.2. Szintetikus és ásványi olajok
Az olajok alapvetően két fő típusra oszthatók: szintetikus és ásványi olajokra. A szintetikus olajok modernebb technológiával készülnek, és jobb kenési tulajdonságokkal rendelkeznek. Drágábbak, de hosszabb időn keresztül biztosítanak kiváló teljesítményt és védelmet a motor számára.
Az ásványi olajok természetes eredetűek, és olcsóbbak, de hamarabb elveszítik hatékonyságukat, és gyakrabban szükséges őket cserélni. Az ásványi olajok jobbak lehetnek kisebb motorokhoz, de a szintetikus olajok minden szempontból jobbak a nagyobb terhelésű, modern motorok esetében.
3. Az olajcsere rendszeressége
Az olajcsere időpontja nagymértékben függ a használt eszköztől, az olaj típusától és az eszköz használatának gyakoriságától. Általánosságban elmondható, hogy a fűnyírók és más motoros kerti eszközök olaját évente legalább egyszer cserélni kell. Azonban ha az eszközt intenzíven használják, vagy ha kemikáliákkal dolgoznak, a csere gyakrabban is szükséges lehet. Szintén általánosan elmondható bármely benzinmotoros kerti gépről, hogy az első beüzemelés, vagy beindítást követő 5 munkaórát követően cseréljük le az olajat, majd ezt követően minden 50. üzemórát meghaladva is ismételjük meg a folyamatot. Ha szeretnénk, hogy kerti gépünk hosszú ideig üzemképes maradjon, ezt semmiképp ne vegyük fél vállról.
3.1. 4 ütemű motorok
A 4 ütemű motorok esetében az olajcsere általában szezonális teendő, tehát évente egyszer, a fűnyíró használata előtt érdemes az olajat lecserélni. Ha azonban az eszközt intenzíven használják, akkor célszerű évente kétszer, tavasszal és ősszel is cserélni az olajat.
3.2. 2 ütemű motorok
A 2 ütemű motoroknál az olajcsere gyakorisága az eszköz használatának intenzitásától függ. Mivel ezeknél a motoroknál az olaj és a benzin keverékét kell cserélni, általában minden használat előtt érdemes ellenőrizni a keverék minőségét és az olaj mennyiségét. Az olajcsere gyakorisága a gyártó ajánlásaitól függ, de általában érdemes szezon előtt és szezon végén is friss keveréket készíteni.
4. Hogyan cseréljük az olajat?
Az olajcserét minden fűnyíró, fűkasza és fűnyíró traktor esetében magunk is elvégezhetjük, ha odafigyelünk a megfelelő lépések betartására. Íme, hogyan végezzük el a cserét:
4.1. 4 ütemű motorok esetében
- Melegítsük fel a motort: A legjobb, ha az olaj csere előtt a motort egy kicsit használjuk, hogy felmelegedjen. Ez segíti az olaj könnyebb leeresztését.
- Állítsuk le a motort és emeljük meg a gépet: Ha a fűnyírót vagy fűnyíró traktort vízszintesen helyezzük el, könnyebben elérhetjük az olajleeresztő csavart.
- Engedjük le az olajat: Az olajleeresztő csavart kicsavarva engedjük le az olajat egy megfelelő tartályba.
- Tisztítsuk meg az olajszűrőt (ha van ilyen), és töltsük fel az új olajjal.
- Zárjuk vissza az olajleeresztő csavart, és töltsük fel a motort az előírt mennyiségű új olajjal.
4.2. 2 ütemű motorok esetében
A 2 ütemű motoroknál nem szükséges külön olajleeresztés, mivel az olajat mindig a benzinhez keverjük. Az olajcsere során mindössze a keveréket kell frissíteni, figyelembe véve a megfelelő keverési arányt.
5. Az olaj szintjének ellenőrzése
Az olaj szintjét mindig érdemes rendszeresen ellenőrizni. A legtöbb eszköz rendelkezik olajszint mérő pálcával, amely segít meghatározni, hogy mikor szükséges új olaj hozzáadása. Az olajszint túl alacsony értéke gyorsabb motorelhasználódáshoz vezethet, míg túl magas olajszintnél a motor túlzott terhelésnek lesz kitéve.
A fűnyírók, fűkaszák és fűnyíró traktorok megfelelő olajjal való karbantartása elengedhetetlen a hosszú élettartam és a zökkenőmentes működés biztosításához. Az olaj típusának, minőségének és cseréjének figyelemmel kísérése biztosítja, hogy a gépünk a lehető legjobban végezze el a dolgát, és ne okozzon felesleges problémákat. Mivel a karbantartás gyakran elhanyagolt, de alapvetően fontos, sose hagyjuk figyelmen kívül a motorunk olajcseréjét, hiszen így nemcsak pénzt, hanem időt is megtakaríthatunk a jövőben.