Füvesítés: mikor végezzük?
A füvesítés tavasszal és ősszel a legjobb. A fűmagoknak fontos, hogy se túl meleg, se túl hideg ne legyen, így a kert füvesítés legideálisabb időszakai a késő tavaszi vagy kora őszi napok. A füvesítés nyáron is elvégezhető, ha mindenképp ekkor szeretnénk belekezdeni. Ehhez viszont biztosítani kell a terület rendszeres öntözését, például egy automata öntözőrendszerrel.
A fűvetés táptalaja
Az egyik legfontosabb tényező a füvesítés során a föld minősége és állapota. A fű gyökere a földtakaró felső 5-20 cm vastag részében él, így ezt a réteget kell előkészítenünk, megmunkálnunk a füvesítés előtt.
A földet még a magok elvetése előtt "tisztítsuk meg", amennyire csak lehet. Ehhez ássunk le egy picit, forgassuk fel a talajt és távolítsunk el minden esetleges gyomnövényt, gyökérmaradványt és kavicsot. Amennyiben a területen nagyon elburjánzott gyomot szeretnénk kiirtani és ehhez a vegyszeres megoldást választjuk, mindenképp várjunk két hetet a vetés előtt. Előfordulhat emellett, hogy számos kártevő rovar lárváit, kukacait fedezzük fel a földet felásva. Ha tömegesen vannak jelen, talajfertőtlenítő granulátummal kezelhető, de ne alkalmazzuk, ha csak elszórtan találunk egy-egy pajort, mert ez az anyag kárt tehet hasznos élőlényekben is.
Ha kemény, agyagosabb földdel van dolgunk, érdemes fellazítani és hozzákeverni folyami- vagy kvarchomokot. Ebből 100 négyzetméter területre 2 köbméter ajánlott. A füvesítés homokos talajon sem lehetetlen. Ha a rendelkezésre álló talaj túl laza, homokos szerkezetű, akkor pedig kéreghumuszt ajánlott a földbe dolgozni, 1 négyzetméterhez úgy 8-10 liter szükséges. Ha ez nem valósul meg a füvesíteni kívánt területen, pótoljuk termőtalajjal.
Talaj megmunkálása füvesítés előtt
A gyomtalanított, fellazított és megfelelő állapotú földet a fűmag vetés előtt el kell egyengetni. Erre a legalkalmasabb eszköz egy gyephenger, amivel kialakításának köszönhetően könnyedén és hatékonyan végig tudunk menni a bevetni kívánt területen. Ajánlott négyzetméterenként 30-40 gramm gyeptrágyát szétszórni a területen, ezt követően viszont, még a fűvetés előtt 1-2 hétig pihentetni kell a talajt.
Fűmag: a füvesítés alapja
Ha az időjárás és a hőmérséklet is megfelelő, valamint a földet is előkészítettük, akkor végre eljöhet a várva várt pillanat, a fűmag beszerzése és elszórása. Igen ám, csak hogy rengeteg típusú fűmag kapható a boltokban, így laikusként nagyon nehéz kiválasztanunk a számunkra legjobbat. Emellett pedig, ha nem vagyunk hivatásos kertészek, kertépítők, azt is nehéz megállapítani, hogy milyen mennyiségű fűmagot kell beszereznünk.
Hogyan válasszunk fűmagot?
Először is nem árt, ha tisztában vagyunk a lehetőségekkel. Egy csomag általában nem csak egyetlen típusú fű magját tartalmazza, hanem több típusú fű keverékét. Létezik sport-, pázsit-, park-, árnyéktűrő-, taposástűrő-, szárazságtűrő- és általános keverék. Azt, hogy számunkra melyik a legmegfelelőbb, leginkább a kert adottságai és persze saját igényeink döntik el.
Pázsitkeverék: Ez a keverék elég igényes, ami az öntözést és ápolást illeti. Akkor ideális, ha leginkább csak dísznek szeretnénk zöld gyepet és azt gyerekek és háziállatok nem fogják igénybe venni.
Sportkeverék/Taposástűrő: Ez a kettő az előző keverék ellentéte, hiszen igen jó ellenálló képességgel rendelkeznek. A rendszeres szaladgálás és játék nem árt meg ezeknek a fűtípusoknak. Kiskedvencünk hempergőzését és egy gyerekzsúrt is könnyedén kibírják, legalább is gyorsan regenerálódnak.
Árnyéktűrő keverék: A fűfélék legtöbbje fényigényes. Ha kertünkben különféle dísz- és gyümölcsfák állnak, amik a terület nagy részét leárnyékolják, akkor ez a keverék lehet ideális.
Szárazságtűrő: Ez a fajta jól bírja a tűző napot és a szárazabb időszakokat is. Akkor érdemes ilyen magot vetnünk, ha nem rendelkezünk automata öntözőrendszerrel, ami biztosítaná a rendszeres öntözést, és kertünket a nap nagy részében szabadon süti a nap.
Extra tippek
- Ne ezen akarjunk spórolni, ha fontos számunkra a szép, zöld gyep. Válasszunk magas minőségű fűmagot és ne az olcsó kategóriákban nézelődjünk.
- A csomagoláson szerepeljen az "RSM" jelölés, ez jelzi, hogy a keverék szabványos minőségű.
- Válasszunk olyan fűmagkeveréket, amit mindössze 3-4 féle fű alkot.
- Igyekezzünk olyat és olyan helyről szerezni, amilyet és ahonnan máskor is könnyen be tudunk szerezni. Az éves utánvetéssel így egységes marad a gyep, nem lesz foltokban más színű és különböző igényű füvünk.
Mennyi fűmag szükséges a kertünkhöz?
Az, hogy egy négyzetméterre mennyi fűmagot szükséges szórnunk, leginkább annak minőségétől függ. Egy jó minőségű fűmag esetében egy négyzetméternyi területre elegendő 25-30 grammot szórni. Egy olcsóbb kategóriájú termék esetén viszont érdemes akár 50-60 grammot is felhasználni ugyanekkora területre. Bármelyiket is választjuk, egy a fontos: tartsuk magunkat az előírt mennyiséghez!
Előfordulhat, hogy a vetést követően foltokban lassabban vagy egyáltalán nem nő ki fű. Nagyon fontos ekkor türelmesnek lenni. Rendszeres öntözés és fűnyírás mellett idővel azok a területek is befüvesednek. Ha ekkor viszont türelmetlenkedünk és újabb adagot szórunk a területre, csak tönkretesszük az addigi munkánkat. Túl sűrű füvesedés esetén a gyep nem szellőzik, ez pedig nagyon kedvező körülmény a különböző gombabetegségeknek. Ennek ellentéte sem jó. A túl kevés fű életteret ad a gyomnövényeknek, így zöld pázsit helyett csak egy nagyrészt gyomos udvart kapunk.
A megfelelő fűmagkeveréket és az egyéb kerti munkákhoz szükséges eszközöket és szerszámokat mind egy helyen beszerezheti az Agroker Áruházban. Kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeink egyikén!