Őszi kerti munkák: a legfontosabb teendők, ami után kertünk hálás lesz

Őszi kerti munkák: a legfontosabb teendők, ami után kertünk hálás lesz
Kertészkedés terén a tavasz és az ősz a két legjelentősebb évszak, ekkor tudunk a legtöbbet tenni kertünkért. Ebben a bejegyzésünkben a legfontosabb őszi kerti munkák kapnak helyet. A téli fagy érkezése előtt ugyanis számos teendőnk van még odakinn. Egyes feladatokat kifejezetten ősszel érdemes elvégezni ahhoz, hogy később a kert egészséges legyen és pompázzon. Másokkal pedig csak saját dolgunkat könnyítjük meg a későbbiekben. Emellett pedig természetesen az utolsó napsugarakat és lágy időt érdemes a szabadban töltve kiélvezni

Az őszi kerti munkák legfontosabb része: az öntözés

A mi forró és száraz nyaraink során nagyon ritkán végzi el helyettünk az eső az öntözést. E téren így nem igazán dőlhetünk hátra. Kertünk egész nyáron, és különösen az aszályos augusztusban rendszeres öntözést igényel. A frissen elültetett növények, amelyek épphogy fejlődésnek indultak nagyon hamar kiszáradnak, de a nagyobb, kifejlettek sem bírják túl sokáig. Minden nap szánjunk rá időt, hogy belocsoljunk a kertben. Ha nem tudjuk vállalni a napi szintű öntözést, akkor érdemes elgondolkodni egy automata öntözőrendszer telepítésén.

Mi van akkor, ha több napra elutaznunk? Próbáljunk meg arra az időre találni egy ismerőst, akit meg tudunk kérni erre a szívességre. Amíg napsütéses napokat élünk és száraz az idő, addig fontos, hogy a földet mindig nedvesen tartsuk. Kertünk pedig nagyon hálás lesz érte.

Figyelem! Arra ügyeljünk, hogy ne a tűző napon locsoljunk, ugyanis azzal csak kiégetjük a füvet és a növények leveleit. Vagy a kora reggeli órákban, vagy naplemente után végezzük az öntözést.

Gyep gondozása 

Az őszi kerti munkák fontos része a gyep is, amely valószínűleg kertünk nagyobb részét fedi. Ahhoz, hogy továbbra is szép zöld pázsit borítsa udvarunkat, elsősorban gondoskodjunk a gyeptrágyázásról, vagyis a tápanyag utánpótlásáról. Emellett a komposzt szétszórásának is nagyon fog örülni füvünk, amely szintén hasznos tápanyagokkal látja el, valamint a talaj élővilágát is aktivizálja.

A másik fontos feladatunk a gyepszellőztetés. Ezt kisebb területen akár kézzel, gereblyével is csinálhatjuk, nagy kertben azonban hatékonyabb munkát végezhetünk gyepszellőztető géppel. A gyepszellőztetést általában tavasszal kell mindenképp elvégezni. Viszont, ha még a tél beállta előtt is megcsináljuk, akkor tavasszal sokkal könnyebb dolgunk lesz. Hasznos tipp: mielőtt nekikezdenénk, nyírjuk le a füvet! Sem a gereblye, sem a gép nem tudja hatékonyan átfésülni a hosszú fűszálakat.

Az öntözés, táplálás és átfésülés után a fűvel már csak egy dolgunk maradt. Ha esetleg lennének kikopott foltok, akkor ősz elején lehetőségünk van azok újra füvesítésére. Arról, hogy hogyan választhatjuk ki a megfelelő fűmagot, egy korábbi cikkünkben már írtunk.

Őszi kerti munkák: cserjék és fák ültetése

Ha dísz- vagy gyümölcsfát szeretnénk udvarunkra, akkor ezek elültetésének még a téli fagy előtt meg kell történnie. Sőt, hogy legyen ideje valamennyire megerősödni is a tél beállta előtt, a cserjét már ősszel érdemes elültetni. Ehhez ássunk minimum 60-80 cm mély gödröt, amibe szórjunk trágyát és komposztot, erre földet és hagyjunk neki 1-2 hetet, hogy leülepedjen. Az ültetés előtti napon a cserjét áztassuk vízbe egy teljes napon át, majd helyezzük óvatosan a gödörbe úgy, hogy a törzsén található szemzéshely a talaj felszíne felett pár centivel legyen. Ezt követően temessük be laza, porhanyós földdel és egyből öntözzük is meg. Ha kisebb, gyöngébb facsemetéről van szó, akkor szúrjunk le mellé egy támasztékot, amihez hozzáköthetjük.

Hasznos tipp: mielőtt megvesszük a facsemetéket, járjunk utána, melyik típusú fa mekkorára nő majd és lombkoronája milyen formát ölt "felnőtt" korában. Ezek alapján pedig tervezzük meg a kertet. Hiába szeretnénk ugyanis olyan gyümölcsfákat, amik jó nagyra nőnek, ha kertünk csupán pár négyzetméter területű. Illetve gondolnunk kell arra is, milyen sűrűn ültetjük a kiválasztott növényeket.

Metszés és kivágás

Az őszi kerti munkák közé tartozik a visszametszés is. Ez azért fontos, mert ezzel tudjuk biztosítani, hogy továbbra is egészségesek és nem mellékesen esztétikusak maradjanak növényeink. Mivel a különböző növények és fák más típusú metszést igényelnek, érdemes utánajárni, hogy az adott fajták megmetszését hogyan kell végezni.

Ha már nálunk a metszőolló vagy fűrész, akkor bizony ne hagyjuk abba a munkát a visszametszésnél. Nézzünk szét a kertben, vannak-e esetleg elkorhadt fák? Ezeket ugyanis tanácsos teljesen kivágni és eltávolítani a kertből.  A fa méretét figyelembe véve határozzuk meg, hogy képesek vagyunk-e amatőr kertészként elvégezni ezt a feladatot. Amennyiben nagyobb fáról vagy bokorról van szó, ami már kifog rajtunk, érdemes szakemberre bízni a munkát. Ezzel saját épségünket is megvédhetjük, illetve az esetlegesen más növényekben vagy épületben és kerítésben okozott kárt megelőzhetjük.

Zöldhulladék gyűjtése és felhasználása 

Komposztot áruházakban is vehetünk, azonban kiegészítésképp, vagy a bolti komposzt kiváltásához érdemes sajátot "készíteni". A zöldhulladékot nem csak a kertben, de már benn a házban is érdemes gyűjteni. A gyümölcsök magvait, a zöldségek lepucolt héját és minden egyéb növényi eredetű ételmaradékot gyűjtsünk külön. Ezekből a későbbiekben ugyanis nagyon hasznos és tápanyagdús komposztot készíthetünk növényeinknek.

A kertben pedig az őszi kerti munkák elvégzése során gyűlhet össze nagy mennyiségű növényi maradvány és gallyak. Emellett pedig az ősz a lombhullatás ideje is. A lehullott faleveleket semmiképp se dobjuk ki, ehelyett szedjük össze őket gereblyével vagy lombfúvóval. A háztartásban keletkezett szerves hulladékokkal és a kertben összegyűjtött növényi maradványokat együtt komposztálhatjuk. Ennek módja, hogy egy ágaprítóba öntjük és finomra aprítjuk. Ezután pedig már csak fel kell használnunk a saját készítésű komposztot, amivel növényeinket nagyon boldoggá tesszük majd.

Hasznos lakótársak védelmezése


Még ha nem is látjuk, kertünk tele van olyan rovarokkal, madarakkal és kistestű emlősökkel, akiknek sokkal tartozunk hasznos és fáradtságos munkájukért. Ők mind hozzájárulnak kertünk egészségéhez és esztétikusságához. Éppen ezért semmiképp se próbáljunk meg megszabadulni tőlük, sőt! Járjunk utána, hogy pontosan mikkel találkozhatunk a kertben és hogy hogyan védelmezhetjük őket. Igyekezzünk menedéket biztosítani a számukra. A madaraknak például madáretetőt barkácsolhatunk, vagy a sünöknek kisházat készíthetünk. Ezek nem kerülnek nagy erőfeszítésünkbe, és ha a gyerekeket is bevonjuk, akkor máris egy kreatív és mókás programot csináltunk nekik.

Figyelem! Ha egyszer elkezdünk madáreleséget biztosítani szárnyas szomszédainknak, akkor azt ősztől nyárig érdemes kitartóan csinálni a madarak védelmében. Azzal számoljunk, hogy az etetőből hamar elfogy majd az eleség, így valószínűleg minden nap újra kell töltenünk. Nekünk nem kerül nagy erőfeszítésbe, cserébe örömmel nézhetjük majd a sok különböző tollazatú madarat.